Hyvä Helsyviestin lukija,
lokakuu on käynnistynyt äärimmäisen tärkeiden ympäristöasioiden keskiössä: hallitusten välisen ilmastopaneelin IPCC:n raportin mukaan ilmaston lämpenemisen rajaaminen 1,5 asteeseen vaatii nyt radikaalia muutosta ja pikaisia toimenpiteitä meiltä kaikilta. Helsingin luonnonsuojeluyhdistys ilmaisee syvän huolensa ja tehostaa toimintaansa taistelussa ilmastonmuutosta vastaan luonnon puolesta. Helsingin lähiluontokohteilla ja kaupunkimetsillä on tärkeä rooli ilmastonmuutoksen torjujina. Viheralueet ja kaupunkimetsät ovat ilmaston kannalta merkittäviä ja siksi niiden suojeleminen on juuri nyt tärkeämpää kuin koskaan!
HELSYUUTISET JA HELSYN TULEVAT TAPAHTUMAT
25.10.2018 HELSYN JÄSENILTA
Aika 25.10.2018 klo 17.30-19.30.
Paikka: Itälahdenkatu 22 b, Helsinki
Helsyn jäseniltaan ovat tervetulleita kaikki jäsenet ja ei-jäsenet, joita luonnonsuojelu ja Helsyn toiminta kiinnostaa. Jäsenilta ja yhteinen illanvietto on oivallinen tapa tutustua toisiimme, keskustella luonnonsuojelun polttavista kysymyksistä Helsingissä ja maailmalla, tulla mukaan Helsyn toimintaan, ja ennen kaikkea löytää oma tapa vaikuttaa luonnon puolesta mahtavassa porukassa! Ilmoitathan osallistumisestasi jäseniltaan 22.10.2018 mennessä. Ilmoittautumislomakkeeseen pääset tästä.
Lämpimästi tervetuloa!
21.11.2018 HELSYN SÄÄNTÖMÄÄRÄINEN SYYSKOKOUS
Tiedoksi: Helsingin luonnonsuojeluyhdistyksen sääntömääräinen syyskokous pidetään 21.11.2018 Tieteiden talolla klo 17.30 alkaen. Helsyn hallitus lähettää syyskokouskutsun erikseen.
TERVETULOA HELSYN HALLITUKSEEN!
Helsingin luonnonsuojeluyhdistyksen hallituspaikat vuodelle 2019 ovat nyt haettavissa. Tule vaikuttamaan järjestömme toimintaan ja hae mukaan! Vuoden 2019 hallitus valitaan yhdistyksen sääntömääräisessä syyskokouksessa 21.11.2018 Helsingissä, Tieteiden talolla. Lisätietoa Helsyn hallituksesta ja hallitustyöskentelystä täältä.
HELSYBLOGI
tänä syksynä Helsingin luonnonsuojeluyhdistys julkaisee puheenvuoroja luonnosta Helsyn blogissa. Blogi esittelee monipuolisesti pääkaupunkiseudun luontoa, ilmiöitä ja ihmisiä luonnonsuojelun keskiössä ja sen ympärillä, sekä tarkastelee kriittisesti ja harkitusti päätöksentekoprosesseja.
Nopeasti leviävä jättipalsami on haitallinen vieraslaji ja tuttu näky monelle. Minna Mäkinen kirjoitti Helsyblogiin jättipalsamin kitkentätalkoista ja työn tärkeydestä. Lue blogi täältä.
HELSYN TULEVAT RETKET JA TALKOOT
Voit tutustua Helsyn syksyn retkitarjontaan tarkemmin Tapahtumat-sivultamme. Ilmoittautumislomakkeet ovat käytössä retkiin, joihin se vaaditaan. Kyseessä on alustava retkiaikataulu, johon saattaa tulla muutoksia.
13.10. ja 14.10. UUTELAN LUONTORETKIPÄIVÄT
Aika: 13.10. ja 14.10 klo
Paikka: Uutelan Kämppä (Meriharjun luontotalon rannassa), osoite Uutelantie 32, Vuosaari, opastus Uutelantieltä.
Sukelletaan Uutelan rikkaaseen ja moni-ilmeiseen luontoon tulivuorten ja jääkauden merkitsemien rantakallioiden, korpilaaksojen, ikivanhoja mäntyjä kasvavien kallioiden, tervaleppäluhtien, rantaniittyjen ja nevan kautta.
13.10. “REITTI 2020”-vaellus HELSINGIN PÄÄRAUTATIEASEMALTA UUTELAAN
Aika: 13.10.2018 klo 9.00 – n. klo 18.00
Paikka: Helsingin rautatieasema, Aleksis Kiven patsaan luota kansallisteatterin edestä. Reitti päättyy Uutelan kämpälle.
Reitin kokonaispituus: 27,8 km, mutta vaellukselle voit osallistua myös vaihtoehtoisilta lähtöpaikoilta, jolloin myös reitinpituudet vaihtelevat. Vaihtoehtoiset lähtöpaikat, reitinpituudet ja lähtöajat löydät täältä.
Kaupunkivaellusreitti kulkee mm. Mustikkamaan, Kivinokan, Strömsinlahden ja Meri-Rastilan metsän kautta Meriharjun Uutelan kämpälle Vuosaareen. Uutelan kämpällä on mahdollisuus uida ja saunoa.
20.10.2018 TALOSAAREN TORPAN TALKOOT (HELSINKI)
Aika: 20.10 klo 10 – 16.00
Paikka: Talosaaren torppa kts. lisätietoa
Talosaaressa talkoillaan klo 10 – 16 kunnostamalla puutarhakompostia ja kukkapenkkiä. Tarjoillaan tulo- ja lähtökahvit plus suppiskeitto. Tarjoilun vuoksi ilmoittaudu Anneli Mikkoselle, p. 050 5992308.
24.10. VIERAILU KASVIMUSEOON
Aika 24.10.2018 klo 18-20.00
Paikka: Kaisaniemenranta 2. Tapaaminen Kasvimuseon pääoven edessä Kaisaniemen kasvitieteellisessä puutarhassa.
Pääsemme kurkistamaan museon sisätiloihin ja kuulemaan, mitä aikoinaan kuninkaanlinnaksikin kaavaillussa 1903 valmistuneessa rakennuksessa nykyään tehdään. Vierailu on osoitettu Suomen luonnonsuojeluliiton jäsenille.
KAAVAT JA HANKKEET:
Helsingin, Sipoon ja Vantaan yhteinen Östersundomin yleiskaavan käsittely jatkuu Helsingin kaupunginvaltuustossa
Nyt on aika vaikuttaa ja olla yhteydessä valtuutettuihin, jotta kaava saadaan palautettua käsittelyyn. Myös Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri ja pääkaupunkiseudun yhdistykset vetoavat päättäjiin alueen luonto- ja virkistysarvojen puolesta. Toteutuessaan kaava hävittäisi 1300 hehtaaria metsämaata vaurioittaen vakavasti valtakunnallisesti ja maakunnallisesti arvokkaita luontokohteita. Linkki päivitettyyn uutisointiin.
Korkeasaaren vastaanottorakennusten ja Mustikkamaan leikkipuiston asemakaavaehdotus on nähtävänä 29.10 asti. Kaavassa huomio kiinnittyy leikkipuistoon, joka on esitetty rakennettavaksi yhteen Mustikkamaan arvokkaista lehtometsistä. https://kartta.hel.fi/Applications/hanke/showplan.aspx?sour=haku&id=2017-013216&map=yes
Uusimaa 2050-kaavaluonnos on nähtävänä 9.11 asti. Uusien suojelualuevarausten esittämisen osalta Helsingissä on rajoituttu pelkästään luonnonsuojeluohjelman 2015-2024 edustavimpiin kohteisiin. https://www.uudenmaanliitto.fi/aluesuunnittelu/valmistelussa_uusimaa-kaava_2050
Helsingin maankäytön suunnittelusta löydät tietoa täältä:
Helsingin avoimet kuulutukset
https://kerrokantasi.hel.fi/
SYYS-LOKAKUUSSA 2018 HELSYN ANTAMAT LAUSUNNOT JA MIELIPITEET:
Helsingin luonnonsuojeluyhdistys jätti 28.9.2018 seuraavan mielipiteen:
Seuraa Helsyn tekemiä kannanottoja Helsyn nettisivuilla.
MUUTA:
20.10. ILMASTOMARSSI #NytOnPakkoToimia
Aika 14:30-16:30, kulkue kohti eduskuntataloa starttaa klo. 15.00.
Paikka: Senaatintori
Useita järjestäjiä
Me vaadimme ilmasto-oikeudenmukaisuutta ja kannatamme uusiutuvan energian ja energian säästön lisäämistä, ekosysteemien suojelua, oikeudenmukaista siirtymää, tukea köyhimpien ilmastotoimiin ja ilmastokasvatusta kaikille koulutusasteille.
20.10. VUODEN LUONTOKUVA -FESTIVAALI HELSINGISSÄ
Finlandia-talo. Ovet aukeavat klo 12. Liput 11,50–27,50.
26.10. JA 31.10. LONGINOJAN TAIMENEN KUDUNTARKKAILURETKET
Longinojan puroaktiivien yhdessä Helsingin kaupunkiympäristön kanssa järjestämät retket lähtevät
klo 18 Haaga-Helian parkkipaikalta, osoitteesta Latokartanontie 12.
LUONTOKESKUS HALTIAN VAIHTUVAT NÄYTTELYT
Jarmo Latvan ja Lisse Tarnasen Käärmenäyttely 31.12.2018 asti.
Villasiivet, huovutettuja lintuja, huovutustaiteilija Filippa Loikkanen 1.11.2018 asti.
———–
Suomen luonnonsuojeluliiton jäsenet:
Muistathan pitää yhteystietosi ajan tasalla:
osoite, puhelinumero, sähköposti
Helpoiten pääset päivittämään omat tietosi
sll.fi sivustolta http://www.sll.fi/site-actions/yhteystiedot kohdasta Sähköinen asiointi.
Kiitos!
Seuraava Helsyviesti ilmestyy ke 24.10.2018
Seuraa meitä myös Facebookissa ja Instagramissa!
Syysterveisin,
Anna Kääriäinen
Järjestösihteeri
Helsy ry